Tarcica stolarska – liściasta i iglasta Drewno przecierane dla stolarzy

W dzisiejszych czasach przemysł drzewny odgrywa bardzo istotną rolę. Drewna potrzebują producenci mebli, podłóg, oklein i stolarki budowlanej. Ważne jest, żeby był on dobrej jakości, a jego rodzaj dostosowany do potrzeb branży, w jakiej będzie wykorzystany. Rynek oferuje szeroki wybór gatunków tarcicy meblarskiej a ich dobór uzależniony jest od rodzaju produkowanych mebli czy ich ostatecznego wyglądu.

1_fTarcica stolarska – ciężka praca dla klienta

– Produkując tarcicę staramy się przede wszystkim odpowiadać na zapotrzebowanie rynku oraz stawiać na jakość. Dzięki ścisłej i profesjonalnej współpracy z Lasami Państwowymi oraz innymi dostawcami drewna kupujemy surowiec, z którego pozyskujemy tarcicę najwyższej jakości. Jednocześnie stawiamy na rozwój technologii. Nowoczesne maszyny oraz urządzenia do przerobu drewna pozwalają na maksymalne wykorzystanie surowca, minimalizację odpadów, a co za tym idzie konkurencyjne ceny.

Firma zaopatruje rynek krajowy jak i klientów z: Holandii, Niemiec, Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Norwegii, Japonii, Indonezji czy Tunezji. Pokazuje to, że ten polski producent jest ceniony w krajach europejskich, afrykańskich i azjatyckich. Roczne przetarcie surowca przekraczające 35.0000m3 to imponujące osiągnięcie na rynku tartacznym.

Produkcja tarcicy odbywa się zarówno na mokro, jak i poprzez suszenie komorowe do wilgotności 8-12%. Odbiorcy mogą wybierać zarówno spośród różnych gatunków tarcicy jak i grubości dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Główne gatunki drewna, które firma przerabia to:

  • buk: tarcica bukowa jest oferowana klientom w wersji suszonej na biało i lekko parzonej
  • dąb: charakteryzuje się jasnym, jednolitym kolorem oraz doskonałą strukturą
  • brzoza: na indywidualne zamówienie tarcica wykonywana może być w niestandardowych wymiarach
  • jesion: produkcja tarcicy na mokro i na sucho o dowolnej grubości
  • oraz marginalnie: świerk, jawor, klon

08042013222 (2) Tarcica stolarska – bukowa

Jednym z najpopularniejszych produktów firmy jest tarcica bukowa, popularny materiał do produkcji mebli. Surowiec na tarcicę bukową pozyskiwany jest w lasach darżlubsko – oliwskich, przez wielu uważanych za jeden z najlepszych drzewostanów bukowych w Polsce. Tarcica bukowa, która charakteryzuje się małym udziałem fałszywej twardzieli oraz jednolitym kolorem oferowana jest w wersjach: suszonej na biało (8-12%) i lekko parzonej (8-12%) oraz na specjalne zamówienie tarcica poddana pełnemu procesowi parzenia (8-12%).Ponadto jesteśmy w stanie wykonać niestandardowe wymiary na indywidualne zamówienie.

Tarcica stolarska – dębowa

Jedną z najszlachetniejszych tarcic dostępnych na rynku jest niewątpliwie tarcica dębowa. Firma proponuje swoim klientom zarówno tarcicę dębową krajową jak i europejską sprowadzaną z Niemiec. Drewno dębowe to klasyka sama w sobie – dostojny wygląd idealne wybarwienie powodują, że jest chętnie wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli.

Krajowa tarcica dębowa oferowana jest we wszystkich klasach jakości zarówno w wersji suszonej (8-12 proc.) jak i mokrej. Tarcica dębowa jest poddawana procesowi sezonowania, dzięki któremu proces późniejszej obróbki jest zdecydowanie łatwiejszy. Pozyskiwana jest z surowca pochodzącego z siedlisk kujawskich, wielkopolskich oraz mazurskich. Charakteryzuje się jasnym, jednolitym kolorem, doskonałą strukturą, prostolinijnym słojem oraz odpowiednią twardością. Wszystkie wymienione cechy mają zarówno znaczenie technologiczne, jak i estetyczne.

Natomiast najważniejszą cechą tarcicy dębowej pozyskiwanej z surowca niemieckiego jest jej szerokość idługość. Wpływa to przede wszystkim na wydajność. Dostępna jest ona w klasach jakości: A, AB, B, BC na sucho oraz na mokro. Z doświadczenia firmy wynika, że najlepszą i najczęściej wybieraną przez polskich fachowców klasą dębowej tarcicy europejskiej jest klasa B (I/II), charakteryzująca się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Tarcica stolarska – jesionowa, brzozowa i olchowa

Jednolity kolor i prostolinijny rysunek drewna zapewnia stolarzom tarcica jesionowa. Pochodząca z lasów mazurskich i Żuław tarcica proponowana jest klientom w trzech klasach jakości, zarówno na mokro jak i sucho. Jest to drewno wytrzymałe i elastyczne, które sprawdza się w produkcji.

Tarcica brzozowa i olchowa charakteryzują się pięknym jednolitym kolorem oraz małym udziałem fałszywej twardzieli. Pozyskiwana w polskich lasach brzoza jest jednam z najjaśniejszych gatunków drewna. Korzysta się z niej przy produkcji mebli i niektórych elementów stolarki budowlanej.

Producenci stelaży meblowych zwracają natomiast coraz chętniej uwagę na tarcicę olchową mokrą. Jej sucha wersja jest również oferowana przez firmę. Trzy klasy jakości w trzech grubościach cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Photo-1-12Tarcica stolarska – klonowa

Najnowszym produktem w ofercie i jednocześnie najcenniejszym jest tarcica klonowa. Tarcica ta osiąga wysokie ceny w związku z ciekawą charakterystyką oraz ograniczoną dostępnością. Dostępna w dwóch grubościach i klasie mix używana jest w produkcji mebli, schodów oraz instrumentów muzycznych.

Tarcica stolarska – iglasta

Ofertę w zakresie stolarskiej tarcicy krajowej zamykają gatunki iglaste – sosna i świerk. Szeroko i uniwersalnie stosowana w produkcji stelaży meblowych, mebli, kantówek i płyt stolarskich sosna pozyskiwana jest w obszarach piaszczystych. Dzięki temu posiada ona wąskie usłojenie, delikatny kolor, świetnie nadaje się do lakierowania.

Świerk przede wszystkim zaliczany jest do gatunków lekkich i wytrzymałych. Spełnia, więc on wymagania producentów mebli tapicerowanych w zakresie produkcji stelaży. Również producenci stolarki budowlanej chętnie sięgają po ten gatunek drewna ze względu na brak żywicy i drobne sęki.

Tarcica stolarska – technologia i doświadczenie

Jednak szeroka oferta to nie wszystko. Sukcesy w produkcji i handlu tarcicą firma opiera przede wszystkim na doświadczeniu i technologii. Zakład posiada własną kotłownię wytwarzającą ciepło, zasilającą parzelnię i 20 komór suszarniczych. Dzięki temu produkt jest bardzo starannie przygotowany jakościowo na potrzeby producentów mebli, schodów czy podłóg. Dysponuje również trzema trakami, obrzynarkami oraz korowarką głowicową umożliwiającą korowanie tarcicy zgodnie w wymogami rynków eksportowych. Jako producent tarcicy dba o swoje wyroby. Stara się, aby zadowoliły one każdego potencjalnego klienta oraz nie boi się inwestować. Aby ułatwić pracę swoim pracownikom oraz być jak najbardziej samowystarczalnym firma weszła w posiadanie własnego specjalistycznego pojazdu, służącego do przywozu surowca z lasu. Jest to niezwykle praktyczne, wygodne
i ekonomiczne, ponieważ praca może być wykonana od początku do końca przez to samo przedsiębiorstwo.

Uwagę zwraca również elastyczne podejście firmy do potrzeb klientów. Oprócz stałej oferty „katalogowej” jest w stanie zapewnić realizację nietypowych zamówień.