STEICO LVL – doskonała alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych

lvl-1Coraz większy popyt dowodzi, że innowacyjny i ekologiczny materiał, jakim jest LVL, zdobywa coraz silniejszą pozycję w branży budowlanej. Teraz docenili go również członkowie komisji konkursowej, nagradzając Złotym Medalem MTP kompozyt LVL produkowany przez STEICO.

W oczekiwaniu na marcowe targi BUDMA, najważniejsze wydarzenie branży budowlanej w Polsce, możemy już przyjrzeć się produktom, które zostały nagrodzone Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. To jedna z najbardziej znanych, a zarazem prestiżowych nagród na rynku polskim. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się firma STEICO. Sąd konkursowy wyróżnił 29 zgłoszonych produktów, a jednym z nich jest właśnie kompozyt drewniany LVL, który STEICO oferuje pod swoją marką ULTRALAM.

Wydajny, innowacyjny i coraz bardziej popularny

LVL (laminated veener Lumber) jest produkowany z fornirów o grubości 3,2 mm powstałych w wyniku skrawania obwodowego hydrotermicznie uplastycznionego drewna iglastego.

Technologia produkcji LVL umożliwiła zwiększenie istotnych parametrów tarcicy, takich jak wytrzymałość na zginanie czy moduł sprężystości, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiarów – mówi Piotr Łysiak, kierownik fabryki LVL firmy STEICO, która powstaje w Czarnej Wodzie. Po jej uruchomieniu, prawdopodobnie jeszcze w tym roku, potencjał produkcyjny STEICO wyniesie w pierwszej fazie 80 000 m3 płyt LVL rocznie i firma stanie się potentatem na europejskim rynku. Kompozyt trafi nie tylko na place budowy w Polsce, lecz przede wszystkim zagranicę, gdzie jest bardzo pożądanym materiałem budowlanym.

Nasz LVL stanowi doskonałą alternatywę dla innych materiałów budowlanych, takich jak żelbet czy cegła, gdyż ma wielokrotnie niższy współczynnik przenikania ciepła, a to jeden z atutów branych pod uwagę przy doborze materiałów w budownictwie pasywnym – wyjaśnia Piotr Łysiak. – W porównaniu z belkami stalowymi czy betonowymi ma z kolei jeszcze inną ważną zaletę – niski ciężar. Przekłada się to nie tylko na koszty transportu, pracy i ilości pracowników potrzebnych do realizacji budowy, lecz także na czas jej realizacji.

Jako kompozyt, LVL w porównaniu z drewnem litym, jest mniej podatne na zmiany kształtu. Tworzy trwałe i niezwykle wytrzymałe konstrukcje stropów, ścian i dachów, minimalizując przy tym zużycie drewna, pozwala bowiem na jego ekonomiczne wykorzystanie.

lvl-2Może być stosowany jako słupki ścienne, belki stropowe, krokwie dachowe albo uzupełnienie konstrukcji ściany: jako podwalina, oczep, rama, nadproże okienne oraz drzwiowe. Doskonale sprawdzi się jako uzupełnienie konstrukcji dachu (płatew, kalenica, murłata, jętki, kleszcze, deska okapowa, deska czołowa, przewązki). Materiał dostępny jest w wielu grubościach i rozmiarach, również w formie płyty do stosowania w systemach suchej zabudowy oraz systemach konstrukcyjnych.

LVL jest łatwy w obróbce, a dzięki dużej powierzchni pozwala zmniejszyć ilość połączeń montażowych. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość łączenia go z innymi materiałami – dodaje Waldemar Motyka, wiceprezes zarządu STEICO CEE.

O zaletach LVL powiedziano już chyba wszystko – to obecnie najbardziej wydajny i innowacyjny drewnopochodny materiał konstrukcyjny.

Do wciąż nieprzekonanych niech przemówią liczby: w ciągu ostatnich 10 lat konsumpcja LVL w Europie wzrosła ponad dwukrotnie – z około 130 000 m3 do szacowanych niemal 300 000 m3 w 2014 roku.