Wydajna optymalizacja tarcicy z nowym Salvadorem Classic 60

W dobie stale rosnących wymagań jakościowych i zaostrzania norm dotyczących produktów, optymalizacja surowca jest koniecznym procesem technologicznym. Na rynku maszyn do obróbki drewna w szeregu urządzeń do optymalizacji, wyróżnia się nowy model pilarki poprzecznej Classic 60 marki Salvador.

Firma Salvador, lider w produkcji maszyn optymalizujących na świecie, jest doskonale znana w Polsce, a jej maszyny pracują w firmach produkujących meble, palety, płyty klejone czy elementy stolarki otworowej. Przedsiębiorcy decydują się na inwestycję w maszyny tego włoskiego producenta ze względu na niezawodność, wydajność i bardzo dobry stosunek ceny do jakości.7

Nowa optymalizerka jest kolejną maszyną z serii Classic. Uzupełnia ona rodzinę półautomatycznych pilarek i dołącza do swoich poprzedniczek – optymalizerek Classic 40 i 50. Odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw, które produkują krótkie serie i nie potrzebują wysokowydajnych maszyn „full automat”. Jednocześnie spełnia wymagania firm przerabiających elementy o większych przekrojach.

Maszyna wyposażona jest w piłę tarczową o średnicy 600 mm napędzaną silnikiem o mocy 9,2 kW z softstarterem, zapewniającym płynny rozruch sekcji tnącej. Średnica narzędzia oraz moc silnika są wystarczające do obróbki elementów o maksymalnych przekrojach 420×150, 520×100 czy 590×50 mm. Ruch cięcia odbywa się wahadłowo i jest realizowany za pomocą pasów napędowych. Regulowanie prędkości cięcia umożliwia trymetr pneumatyczny na maszynie.

1Producent zadbał, by konstrukcja maszyny oraz zastosowane rozwiązania techniczne zapewniły jej jak najdłuższe, bezawaryjne działanie. Jest to jedno z największych oczekiwań użytkowników maszyn do obróbki drewna. Dlatego optymalizerka wykonana jest z lakierowanej stali o dużej grubości i wysokiej wytrzymałości. Żywotność sekcji tnącej wydłuża dodatkowo zastosowany specjalny układ amortyzacji z systemem przeciwwagi grupy tnącej.

Maszyna wyposażona jest w niezwykle stabilny stół podawczy o nośności 600 kg z ocynkowanymi rolkami o średnicy 89 mm, szerokości 500 mm. Dzięki niemu podawanie materiału odbywa się płynnie i pewnie, bez wyrwań i szarpnięć. Pomocne w ustawieniu długości cięcia materiału są dwa supporty (ograniczniki) poruszające się po liniale, zarządzane pneumatycznie.

3Obróbka materiału na Classic 60 odbywa się zgodnie z normami BHP. W trakcie cięcia materiał stabilizowany jest poprzez górną belkę dociskową, zarządzaną elektro-pneumatycznie. Dla bezpieczeństwa operatora maszyny wyposażona została ona w oburęczny starter oraz wyłącznik bezpieczeństwa, które znajdują się w ergonomicznej pozycji.

Optymalizacja drewna pozwala na wydajniejsze wykorzystanie tarcicy, eliminację wad drewna czy zredukowanie strat materiału. W zależności od charakteru produkcji, dzięki optymalizacji można osiągać oszczędności rzędu od kilku do kilkunastu procent. Dlatego warto inwestować w maszyny oferujące efektywne wykorzystanie drewna. Urządzenia tego typu są dostępne nawet dla małych i średnich zakładów zajmujących się obróbką drewna.

Dane techniczne pilarki poprzecznej Classic 60:

Moc silnika piły – 9,2 kW;

Średnica piły/wrzeciona – 600 mm/30mm;

Obroty wrzeciona piły – 2800 rpm;

Króćce odciągu – 1 -120 mm / 1-100 mm;

Napięcie – 400 V/50 Hz trjfazowe;

Sprężone powietrze – 6-8 atm;

Wysokość robocza – 900+-20mm.